OpenAI, üniversiteler için yapay zeka platformu ChatGPT Edu’yu tanıttı

OpenAI, üniversiteler için uygun maliyetli bir AI platformu ChatGPT Edu’yu tanıttı. ChatGPT Edu, öğrenciler, öğretim üyeleri, araştırmacılar ve kampüs operasyonları için özel olarak geliştirildi. GPT-4o’nun ileri düzeydeki metin ve görsel analiz yeteneklerini kullanan ChatGPT Edu, veri analizi gibi gelişmiş araçları kullanma kapasitesine sahip ve kurumsal düzeyde güvenlik ile kontrol özellikleri sunuyor.

ChatGPT Edu, Columbia Üniversitesi, Wharton School, Arizona Eyalet Üniversitesi gibi kurumların ChatGPT Enterprise ile elde ettiği başarılardan ilham alarak oluşturulmuş. Öğrencilere kişiselleştirilmiş öğretim sağlama, araştırmacılara hibe başvurularında yardımcı olma ve öğretim üyelerine değerlendirme süreçlerinde destek olma gibi çeşitli görevlerde kullanılabilir. Örneğin, Columbia Üniversitesi’nden Profesör Nabila El-Bassel, yapay zekayı aşırı doz ölümlerini azaltmaya yönelik topluluk temelli stratejilere entegre ediyor.

Yeni akademik yıl için tasarlanan ChatGPT Edu, üniversitelerin yapay zekayı kampüs genelinde ölçekli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak. GPT-4o modeline erişim, gelişmiş veri analitiği, belge özetleme ve web tarama gibi yeteneklerin yanı sıra, 50’den fazla dili destekleyen geliştirilmiş dil yetenekleri sunacak.

Kaynak